V najnovšom čísle Vášho Plustelka Magazínu nájdete:

  • Naučme deti rešpektu k svetu okolo nás

  • Otta prináša bezplatný vzdelávací obsah pre celú rodinu

  • Chystá sa aj vaše dieťa do školy? Stiahnite a vytlačte mu ROZVRH HODÍN!

  • Divokosť Kanady si zamilujete

  • Svet sa mení a rieky s ním

  • Prežite záchrannú akciu so špeciálnym tímom z Austrálie

  • Slečna Scarletová, detektív v sukni, vyrieši každý prípad


 

Naučme deti rešpektu k svetu okolo nás so seriálom Poznávame prírodu

Hovorí sa, že podľa toho, ako sa človek správa k zvieratám, môžeme ľahko zistiť, aký v skutočnosti je. Preto by sme mali našu najmladšiu generáciu učiť láske k zvieratám a prírode, aby z nich vyrástli empatickí ľudia. A v tom vám podá pomocnú ruku 6. séria dobrodružného animovaného seriálu Poznávame prírodu, ktorá 7. septembra štartuje na stanici Minimax.

 

Potulky svetom bratov Krattových

Bratia Chris a Martin Krattovci sú vám už určite známi z predchádzajúcich sérií. Cestujú po svete, spoznávajú krásy divokej prírody a snažia sa dozvedieť čo najviac informácií o zvieratách, ktoré na zemi žijú. Počas ich dobrodružstiev ich sprevádza vynálezkyňa Aviva Corcovado, počítačová expertka a mechanička Koki a Jimmy Z, asistent a pilot veliteľstva Tortuga, lietadla v tvare korytnačky, v ktorom majú svoju základňu. Spájajú príjemné s užitočným, a teda vzdelávanie o živočíchoch so zábavnými potulkami a príhodami. Zvieratá chránia pred rôznymi nástrahami, ktoré im hrozia, napríklad pred konkurenčným vynálezcom Zachom, módnou návrhárkou Donitou a jej pomocníkom. Obnovujú biotopy, ktoré sú ohrozené, ale v prvom rade sa snažia motivovať k rešpektu k prírode.

 

Chcete vedieť, prečo plameniaky stoja na jednej nohe?

Hneď v prvej časti s názvom Tajomstvo ružových plameniakov sa Aviva s celým tímom snaží zistiť, prečo sú plameniaky ružové, keď sa liahnu biele a prečo najčastejšie stoja len na jednej nohe. Pomocou špeciálneho disku sa premenia na plameniaka a snažia sa vyskúšať, aké je to stáť na jednej nohe, ako vyzerá svet z pohľadu plameniaka, či ako kŕmi svoje mláďatá. Okrem iného vysvetľujú aj život žiabronôžky, ktorá miluje veľmi slanú vodu a živia sa ňou plameniaky. V ďalších častiach spoznáme aj malú mačkovitú šelmu ocelota, či jeleňa Buckaroo s bielym chvostom, ktorý bratov Krattových naučí niečo o  parohoch a o tom, ako spolu jelene nažívajú. Môžete sa tešiť aj na spoznávanie života pštrosov, afrických divých mačiek, mačkovitých šeliem servalov,  psa hyenovitého a veľa iných zvierat.

Nenechajte si ujsť 6. sériu seriálu Poznávame prírodu už v pondelok 7. septembra o 18:00 hod. na stanici Minimax. Nové časti si môžete pozrieť každý deň o 18:00 a opakujú sa nasledujúce ráno o 7:45 hod.


Otta prináša bezplatný vzdelávací obsah pre celú rodinu

Interaktívna služba OTTA rozšírila svoju ponuku o atraktívny vzdelávací obsah pod názvom „OTTA AKADÉMIA“.

Otta akadémia predstavuje digitálnu knižnicu na vašej TV obrazovke, notebooku, mobile či tablete, kde môžete nájsť pestrý a zmysluplný obsah z domácej i zahraničnej produkcie. Prináša pre vašu domácnosť stovky vzdelávacích videí a zaujímavosti, a to všetko na jednom mieste a úplne bezplatne.

Ponuka je vyskladaná z tematických oblastí ako matematika, fyzika, chémia, biológia či veda a technika. Obsah sa však bude postupne dopĺňať aj z oblasti histórie, geografie či iných oblastí. Ide o zábavnú formu vzdelávania pre celú rodinu, ktorá prebúdza záujem a pomáha nielen zapamätať si učivo, ale aj naučiť sa veľa nových vecí.

Jednotlivé videá sú bez reklamy, takže sa môžete vzdelávať a objavovať bez rušivých elementov. Stačí len kliknúť na www.otta.sk a jednoduchou registráciou získate neobmedzený prístup do domácej digitálnej knižnice.  K dispozícii na stiahnutie je aj aplikácia otta (dostupná v Google Play a App Store).

Učenie s otta akadémiou je atraktívnejšie a zábavnejšie pre všetky vekové kategórie (bez obmedzenia veku). Vyskúšajte otta akadémiu a objavte množstvo skvelých online materiálov, v ktorých nazriete do tajomstiev prírody, objavíte svet čísiel či prídete na chuť fyzike alebo chémii.

 


Chystá sa aj vaše dieťa do školy? Stiahnite a vytlačte mu rozvrh hodín!

Jedinečnú divokosť Kanady si zamilujete

Rozľahlé jazerá, hlboké lesy, ohromné pláne, divoké rieky, ľadové medvede, grizzly, losy a polárne líšky. To všetko sa nachádza v Kanade, ohromnej zemi na severe amerického kontinentu, ktorú si zamilujete. A aj keď sa tam nemôžete teraz vydať osobne, určite si nenechajte ujsť druhú sériu dokumentárneho cyklu Divoká Kanada.

Svojou kultúrou Kanada v niečom pripomína Spojené štaty, ale pritom je v mnohých iných veciach odlišná. Dala by sa možno prirovnať s Aljaškou, ktorá je najsevernejším štátom USA a ľudia tu tiež žijú v súlade s divočinou, ostrieľaní vetrom, zocelení zimou a veľmi krátkym letom.

V prípade Kanady však ide o zem, ktorá síce nie je najväčšia na svete, ale môže sa pochváliť tým, že má zo všetkých zemí našej planéty najdlhšie pobrežie (ktoré obmývajú hneď tri oceány) a najväčšiu vzdialenosť vzdušnou čiarou medzi severom a juhom. Zároveň je jej hranica s USA najdlhšou hranicou medzi dvoma zemami.

"Malú Kanadu“ pritom môžeme nájsť aj v Európe, aspoň čo sa prírody týka, nápadito podobný charakter má oblasť Škandinávie. A ak si odmyslíme detaily typu architektúry alebo vozového parku, môžeme podobné regióny niektorých častí Kanady nájsť aj v Rusku či dokonca v Pobaltí. Napriek tomu si však Kanada ponecháva svoju jedinečnosť a ak sa vám naskytne možnosť sa tam ísť pozrieť, určite si ju nenechajte ujsť.

Zatiaľ sa aspoň môžeme pozrieť na štvordielnu dokumentárnu sériu Divoká Kanada, v ktorej nás štáb zavedie na rozľahlé pláne dnešnej Kanady, po ktorej sa v dávnej minulosti okrem losov či severských pižmoňov bežne prechádzali aj mamuty ako to ukazujú nájdené fosílie. Na svoje si prídu aj milovníci lesov, ktoré u nás bohužiaľ miznú v poslednej dobe závratnou rýchlosťou. Ako je to s rúbaním lesov v Kanade, to nevieme, každopádne sa tam stále nachádza okolo desať percent globálnej rozlohy lesov.

Vzhľadom k rozľahlosti Kanady je jasné, že sa môžeme tešiť na mnohotvárnu krajinu so stovkami ba až tisícimi jedinečných scenérií. Niektoré z nich vyniknú obzvlášť v zime v oblastiach za polárnym kruhom, kde výhľady do krajiny dopĺňa aurora borealis – polárna žiara. Na jeseň južnejšie zasa môžeme obdivovať úchvatné farby listnatých lesov, v ktorých rastie typický javor. Práve jeho listy prijala táto zem aj na svoju vlajku a vyrába sa z nich výborný javorový sirup.

Na jedinečnú kanadskú prírodu sa môžete pozrieť aj vy a to v rámci dokumentárnej Divoká Kanada II v premiére od nedele 16. augusta o 14:00 na Viasat Nature.


Svet sa mení a rieky s ním

Či už sa nám to páči alebo nie, svet sa v súčasnej dobe mení si najrýchlejšie v dejinách. To sa týka ako vedy a výskumu, tak aj prírody, ktorá sa nám pretvára pred očami, a to bohužiaľ často negatívnym smerom. Jedno je isté: tieto problémy sa týkajú aj svetových riek vrátane najznámejších veľtokov.

Nie len vedci si v posledných rokoch začínajú všímať ubúdajúcej rozmanitosti vo svetových riekach. Môže to súvisieť s mnohými faktormi vrátane znečisteného životného prostredia, rúbania lesov a ďalších klimatických zmien.

K najpovolanejším ľuďom zaoberajúcim sa práve povodím riek patrí aj vedec, bádateľ a zároveň extrémny rybár Jeremy Wade, ktorý už štyri desiatky rokov cestuje po svete zásadne s udicou.  Jeremy si na základe vlastných skúseností veľmi dobre uvedomuje, že vo všetkých svetových vodách dochádza k výrazným zmenám.

Desí ho fakt, že v dôsledku drastických zmien svetových vôd, vyhynuli niektorí hlavní sladkovodní predátory, ktorí sú dôležitým prvkom vyváženého ekosystému. Bez nich totiž môže dochádzať k nekontrolovateľnému rozmnožovaniu iných druhov a k ďalšiemu úbytku biodiverzity, ktorá je v konečnom dôsledku dôležitá aj pre naše prežitie.

Vodným tokom by sme mali venovať viac pozornosti. Jeremy ide príkladom a aj vďaka nemu vznikol šesťdielny dokumentárny seriál Mocné rieky, v ktorom spoločne so svojim štábom skúma stav šiestich najvýznamnejších riek sveta. Začínajú pritom v Indii, ktorou preteká svätá rieka hinduistov  Ganga, ktorá je aj u nás známa, „kúpaním sa medzi plávajúcimi mŕtvolami“.

Ďalej tu máme Jang-c'-ťiang alebo čínsku Modrú rieku, ktorá zasa trpí nadmerným rybárstvom, priemyselným znečistením a vymieraním kriticky ohrozených druhov vrátene najväčšej sladkovodnej ryby, veslonosa čínskeho.

Americkú Mississippi zasa ohrozuje nepôvodné druhy fauny  flóry, ale tiež nekontrolovateľne sa šíriaca zelená riasa. V seriáli sa objaví aj náš Dunaj, ktorý okrem invazívnej fauny trpí aj pytliactvom a necitlivými zásahmi v podobe megalomanských projektov. V posledných dvoch častiach sa potom môžete tešiť na Amazonku a Zambezi, ktorými Jeremy Wade svoje cestovanie po svete zavŕši.

Majú problémy svetových riek nejaké riešenie? Dá sa prebiehajúcim ekologickým katastrófam nejako zabrániť, prípadne ich aspoň zbrzdiť? A máme ako jednotlivci vôbec možnosť s tým niečo spraviť?

Na tieto a mnohé ďalšie otázky sa pokúsi Jeremy Wade v rámci dokumentárneho seriálu Mocné rieky odpovedať.

V premiére od soboty 15. augusta o 20:10 na Viasat Explore.


Austrálska záchrana lodí

Pripravte sa na nové dobrodružstvo obľúbeného záchranárskeho tímu so sídlom v regióne Whitsunday v severnom Queenslande v Austrálii, ktorý rieši časovo kritické a nebezpečné záchranné misie, kde jedna chyba môže znamenať vážne zranenie alebo finančnú katastrofu. Musia zasahovať v oblasti zničenej nedávnym cyklónom 4. kategórie, ktorý spôsobil rozsiahle škody a zanechal za sebou rozbité lode, autá a miesto zasypal austrálskym hrubým pieskom. Tím je odhodlaný dať čo najskôr všetko do poriadku, a tak sa vždy znovu a znovu púšťajú do práce - a pritom si užijú aj zábavu. Tato série, plná napätia, vzrušenia a kamarátstva, je o prekonávaní protivenstiev v snahe udržať jedno z najkrásnejších svetových pobreží v najlepšom možnom stave. 

AUSTRÁLSKA ZÁCHRANA LODÍ prebehne od štvrtka 30. júla o 21:00 na Viasat Explore.

Slečna Scarletová, detektív v sukni, vyrieši každý prípad.

Tiež obľubujete historické detektívky? V nasledujúcom článku vám ponúkneme tip na jednu, ktorá sa odohráva koncom 19. storočia a jej hlavnou hrdinkou je, na tú dobu pomerne netypicky - žena, slečna Eliza Scarletová.

Londýn, 80. roky 19. storočia. Alebo aj Dublin, rok 2020. Čo majú tieto dva údaje spoločné? V prvom časopriestore sa odohráva nový seriál Slečna Scarletová a Vojvoda a v tom druhom sa zasa natáčal. Či bol problém nájsť v preľudnenom Londýne miesto k filmovaniu scén, ktoré mali verne pôsobiť ako spred 140 rokov alebo by sa filmovanie v jednom z najľudnatejších miest sveta finančne nevyplatilo, to netušíme. Každopádne kulisy írskeho hlavného mesta pôsobia ako verná napodobenina starej verzie metropoly Albionu.

Rovnako tak vierohodne pôsobia aj výkony hercov v hlavných úlohách seriálu. V úlohe Elizy Scarletovej sa predstaví Kate Phillipsová, ktorá sa preslávila najmä vďaka historickému seriálu  Wolf Hall či snímky Gangy z Birminghamu (Peaky Blinders), ale aj v populárnom seriáli The Crown. Úspešne jej sekunduje „Vojvoda“ Stuart Martin, ktorý nie je skutočným vojvodom, ale „len“ policajným inšpektorom Williamom Wellingtonom a Vojvoda je jeho prezývka. Tento herec zase zažiaril ako Silas v seriáli Jamestown. Do roly podvodníka Mojžíša bol zasa obsadený Ansu Kabia alebo aj Eddie Knight zo seriálu Svet v plameňoch.

Eliza sa súkromným očkom nestala úplnou náhodou. Zaujímala sa o prácu detektíva už skôr nakoľko ju predtým vykonával jej otec, ktorý vlastnil detektívnu agentúru. Eliza nikdy nenaplňovala definíciu pravej dámy 19. storočia, splňujúcu očakávania konvenčnejších obyvateľov aj keď bola dostatočne šarmantná.

Hneď na úvod umiera detektív Henry Scarlet a na jeho miesto nastupuje ambiciózna Eliza, ktorá okoliu smrť svojho otca tak trochu zamlčí. Výrazne jej v tom pomáha Vojvoda Wellington, v minulosti chránenec jej otca, ktorý začína brať vážne Elizine úmysly stať sa detektívkou až po tom, ako sa jej podarí vyriešiť zdanlivo nevyriešiteľný prípad. Vďaka nej je totiž oslobodený nevinný muž, ktorý bol nájdený na mieste činu vraždy so zakrvaveným nožom v ruke.

Zatiaľ bola natočená prvá séria tohto seriálu, ktorú si budú môcť už čoskoro pozrieť aj slovenskí diváci, a ktorá mala v originálnom znení premiéru na jar tohto roka. Každý zo šiestich dielov seriálu prináša originálne zápletky, napätie ako aj mysteriózny nádych a jednoznačne v ničom nezaostáva za slávnejšími detektívkami tej doby, v ktorých sa objavuje najčastejšie nechválene známa reálna  postava Jacka Rozparovača.

Skvelé zápletky zo seriálu Slečna Scarletová a Vojvoda si môžete pozrieť každý utorok od 15. septembra o 21:00 na televíznej stanici Epic Drama.

Trailer si môžete pozrieť na youtube kanáli Plustelka.